Roman Politist – Seria Melania Lupu – Rodica Ojog-Brașoveanu
Melania, alături de motanul ei Mirciulică, pune la cale planuri ingenioase, păcălește infractori și autorități deopotrivă și reușește mereu să rămână cu un pas înaintea comisarului Cristescu. Între umor, mister și situații absurde, seria combină ancheta polițistă cu comedia, oferind povești pline de suspans și farmec.
1. Cianură pentru un surâs – Primul volum al seriei Melania Lupu
Într-un imobil oarecare din strada Crăiței, cu ocazia unei inundații, cinci locatari dau peste două tablouri de o valoare inestimabilă. Cei cinci fac planuri pentru a se îmbogăți, dar, unul câte unul, încep să moară otrăviți. De fiecare dată, cei rămași trebuie să ascundă cadavrele și să fenteze Miliția, ducând mai departe, în paralel, planul pentru a vinde tablourile peste hotare.
Melania, bătrâna micuță și delicată ca un porțelan, creierul operațiunii celor cinci, înfruntă suspiciunile comisarului Cristescu, găsind mereu metode inventive și comice de a rămâne cu un pas înaintea lui.
2. Bună seara, Melania! – Al doilea volum al seriei Melania Lupu
Peripețiile Melaniei Lupu și ale motanului Mirciulică continuă la un an de la „operațiunea tablourile furate“.
De data aceasta, Melania râvnește la „Femeia cu evantai“, tabloul semnat de Goya, și nu trebuie decât să orchestreze o misiune-fulger de spargere a unui muzeu.
Ocazie cu care strânge laolaltă un mic grup infracțional pestriț, totul chiar sub nasul maiorului Cristescu, asistat de locotenentul Azimioară.
Ce urmează este o combinație savuroasă de tragicomic, suspans și burlesc, cum numai Rodica Ojog-Brașoveanu știe să scrie!
3. 320 de pisici negre – Al treilea volum al seriei Melania Lupu
Englezul Ned Morton, parte dintr-o asociație a celor mai mari infractori europeni, vrea să-și facă ieșirea din scenă în glorie odată cu găsirea „Fecioarei din Insula Grotelor“, statuie din aur, în mărime naturală a Madonei.
Pentru asta trebuie să ajungă la București și să scoată din închisoare o doamnă care reprezintă singura lui pistă.
Însă, printr-o serie de întâmplări bizare, cea pe care o ajută să evadeze este nimeni alta decât Melania Lupu, arestată, finalmente, de maiorul Cristescu.
Printr-un joc actoricesc debordant, Melania se integrează perfect în misiunea englezului, ba chiar îl convinge că e esențial să îl aibă alături și pe motanul Mirciulică.
Care va fi deznodământul pentru personajul nostru preferat și motanul ei?
4. Anonima de Miercuri – Al patrulea volum al seriei Melania Lupu
După ce a fost amnistiată, Melania Lupu și-a reluat viața obișnuită, cu toate tabieturile ei, în garsoniera din strada Toamnei. Iar de când l-a recuperat și pe Mirciulică, găzduit provizoriu de niște prieteni, bătrâna a avut sentimentul că viața e într-adevăr frumoasă.
Gata să înfrunte viitorul, Melania nu are ranchiuna unui fost deținut, ci dimpotrivă, consideră anul petrecut în „pensiunea aceea drăgălașă“ interesant și instructiv.
Dar nu trece mult și, cum-necum, o nouă anchetă face ca ea și maiorul Cristescu să se intersecteze din nou, spre disperarea lui.
5. Dispariția Statuii din Parc – Al cincilea volum al seriei Melania Lupu
O nouă enigmă trebuie dezlegată de maiorul Minerva Tutovan, cu ajutorul neprețuit al deja faimoasei Melania Lupu – coșmarul maiorului Cristescu vreme de zece ani.
Sub pălăria ei de personaj vetust, Melania ascunde o minte și apetituri de gangster. Dispariția enigmatică a unei statui dintr-un mic parc al Bucureștiului îi trezește interesul, iar misterul se adâncește când află că ea nu era doar un bust, ci și o fostă cutie poștală, folosită de spioni germani în Al Doilea Război Mondial.
Cum va rezolva insolitul trio cazul?
6. O Toaletă a la Liz Taylor – Al șaselea volum al seriei Melania Lupu
Avem un tânăr superb, fermecător, bogat; canalie. Șase oameni care nu se cunosc între ei, șase oameni cu motivații cu totul diferite, iau hotărârea de a-l ucide. În aceeași zi, la aceeași oră.
Deși avertizată, victima nu reușește să se sustragă propriului destin. Există, de fapt, un singur asasin.
Care dintre cei șase și care este mobilul lui?
Cu grația și dezinvoltura bine-cunoscute, asistată ca întotdeauna de Mirciulică, Melania Lupu găsește răspuns la ambele întrebări înaintea maiorului Cristescu.
















Recenzii
Nu există recenzii până acum.