Young Adult Fantasy – Seria Regatul celor Malefici – Softcover – Kerri Maniscalco
1. Regatul celor Malefici – Primul volum din Seria Regatul celor Malefici
Două surori. O crimă brutală. O dorință de răzbunare atât de puternică, încât va dezlănțui însuși Iadul…
Și o tulburătoare poveste de dragoste.
Emilia și sora ei geamănă, Vittoria, sunt streghe, vrăjitoare care trăiesc în secret printre oameni, încercând din răsputeri să treacă neobservate și evitând astfel să fie persecutate. Într-o noapte, Vittoria nu ajunge să servească cina la renumitul restaurant sicilian al familiei.
La scurt timp după, Emilia găsește corpul iubitei sale surori profanat într-un mod barbar. Cu sufletul bucăți, pornește pe urmele celui care i-a ucis geamăna, dornică să-i răzbune cu orice preț moartea, chiar dacă asta înseamnă să recurgă la magia neagră, care a fost de mult interzisă.
Apoi Emilia îl întâlnește pe Wrath, unul dintre prinții conducători ai Iadului, în privința căruia însă a fost avertizată încă din copilărie. Wrath pretinde că este de partea Emiliei și că a fost însărcinat de stăpânul său să rezolve misterul crimelor în serie care tulbură insula.
Totuși, când vine vorba de cei Malefici, nimic nu este așa cum pare…
„O adevărată desfătare pentru simțuri și, totodată, o poveste captivantă, meticulos concepută, cu un final dramatic, pe muchie de cuțit.” Kirkus Reviews
„Scriitura plină de lirism și atmosfera copleșitoare dau farmec unei lumi temeinic construite, care își are rădăcinile în fermecătorul Palermo al secolului al XIX-lea, evocat în special prin intermediul preparatelor culinare din restaurantul familiei, în timp ce răsturnările de situație complet imprevizibile întregesc romanul.” Publishers Weekly
„Personajele sunt extrem de detaliat desenate; felul în care autoarea construiește lumea din poveste este inteligent și are la bază evenimente istorice infuzate cu magie, iar intriga năucitoare îți va rămâne în minte. Gastronomia, dramele de familie, magia și roman-tismul se împletesc în acest roman dinamic, palpitant, minunat și plin de atmosferă.” Booklist
2. Regatul celor Blestemați – Al doilea volum din Seria Regatul celor Malefici
O soră. Doi prinți păcătoși. Viclenii fără sfârșit, condimentate cu o puternică dorință de răzbunare… Bine ai venit în Iad!
Hotărâtă să își răzbune sora mult iubită, Emilia a călătorit către Cele Șapte Cercuri și și-a vândut sufletul pentru a putea deveni regina celor Malefici, avându-l alături pe enigmaticul prinț Wrath.
Dar care este prima regulă din Regatul celor Malefici? Să nu te încrezi în nimeni! Cu cât Emilia zăbovește mai mult în Iad, în această lume seducătoare a viciului, cu atât îi devine mai limpede că nimic nu este ceea ce pare.
Chiar și Wrath, aliatul ei de odinioară, ar putea să tăinuiască anumite secrete legate de adevărata lui natură. Prin urmare, curând, Emilia se trezește prinsă între Wrath și mult mai maleficul lui frate, Pride, prințul Casei Mândriei și stăpânul demonilor.
Copleșită de prezența unor curteni care nu se sfiesc să înjunghie pe la spate, de palate extravagante, petreceri strălucitoare și indicii care se bat cap în cap despre moartea surorii sale, tânăra trebuie să dezlege misterele propriului trecut și să găsească răspunsurile după care tânjește.
Câtă vreme păcatele pe care le-a săvârșit nu încep să o bântuie.
„Romanul acesta nu e pentru cei slabi de înger!” Takes Two to Book Review
„Dacă ești în căutarea unei povești cu multă tensiune sexuală/dragoste, elemente dark fantasy și teme precum răzbunarea, atunci cartea asta ar putea fi pe gustul tău!” Takes Two to Book Review
„Simt că romanul acesta deschide calea către un final neașteptat și captivant. Ard de nerăbdare să descopăr ce urmează să se întâmple! […] Regatul celor Malefici a fost pe gustul meu, dar Regatul celor Blestemați mi-a plăcut încă și mai mult!” Heavenly Bookish
„Un stil încântător, magic, care te ajută să călătorești în timp. O poveste palpitantă, cu răsturnări de situație la fiecare pas, care îl împing pe cititor să intre în jocul anticipării, dornic să își dea seama ce îl așteaptă la pagina următoare.” Mel to the Any
3. Regatul celor Temuți – Al treilea volum din Seria Regatul celor Malefici
Două blesteme. O profeție. Și o iubire mai puternică decât soarta. Viață lungă regelui și reginei Iadului!
Emilia e în stare de șoc după cele aflate despre sora ei, Vittoria. Totuși, înainte de a se confrunta cu demonii propriului trecut, tânjește să-și revendice regele, pe Wrath, seducătorul Prinț al Casei Mâniei. Tânăra nu-i dorește însă doar corpul, ci și inima și sufletul, dar enigmaticul demon nu îi poate promite așa ceva.
Când un membru de rang înalt al Casei Lăcomiei este asasinat, dovezile indică faptul că Vittoria ar fi ucigașa. Emilia este dispusă să facă orice pentru a descoperi ce se află în spatele acuzațiilor lansate împotriva surorii pe care credea că o cunoaște ca pe propriul buzunar.
Împreună, Emilia și Wrath se implică într-un joc plin de păcate al înșelătoriilor în încercarea de a elucida crima, dar și de a opri conflictele dintre vrăjitoare, demoni, metamorfi, dar și cei mai perfizi dușmani dintre toți: Temuții. Emilia a fost avertizată că, atunci când este vorba de Malefici, nimic nu este ceea ce pare. Dar este oare posibil ca adevărații ticăloși să fi fost în tot timpul acesta mult mai aproape decât își imagina ea?
Kerri Maniscalco le oferă cititorilor o porție zdravănă de romantism uluitor, secrete sexy și neașteptate răsturnări de situație în finalul de neuitat al seriei dedicate prinților Iadului!
„Intriga te va face să dai pagină după pagină, plin de nerăbdare, dovedindu-se a fi o forță de temut. […] O poveste captivantă, uimitoare, cu o atmosferă incredibilă!” Booklist
„Maniscalco adaugă răsturnare de situație după răsturnare de situație, reușind în același timp să ofere răspunsuri la nenumăratele întrebări și mistere care plutesc în aer.” Takes Two to Book Review
„Să ard în focurile Iadului? Cu mare bucurie, atâta timp cât vorbim spre versiunea sa din Regatul celor Temuți, romanul lui Kerri Maniscalco, iar Wrath, prințul Casei Mâniei, este alesul meu!” What Is Quinn Reading
„În eventualitatea în care Kerri Maniscalco plănuiește să facă o serie dedicată poveștii dintre Pride și Vittoria, să știți că a lăsat ușa deschisă pentru așa ceva!” Mae Polzine
Recenzii
Nu există recenzii până acum.