Roman SF – Sfârșitul – Kevin J Anderson, Doug Beason
“Cel mai mare dezastru ecologic din istorie: peste un milion de barili de țiței se scurg în Golful San Francisco, din superpetrolierul avariat Zoroaster. Proprietara vasului, compania multinațională Oilstar, aruncă în ocean o bacterie “petrifagă” insuficient testată.
Ceea ce nu știu însă cercetătorii de la Oilstar este că bacteria se propagă și în aer. La început, toate mașinile rămân cu rezervoarele goale și, în scurt timp, se dizolvă și ultima urmă de material plastic din lume. S-a întâmplat o nenorocire, dar este mult prea târziu…”
Intriga romanului se concentrează pe un scenariu apocaliptic în care oamenii de știință și specialiștii în securitate energetică sunt nevoiți să lupte pentru a preveni un dezastru global. Povestea începe cu un experiment într-un laborator de cercetare, care duce la apariția unui virus periculos și letal numit “Captain Trips”. Acest virus începe să se răspândească rapid și să pună în pericol viața umană.
Pentru a preveni răspândirea virusului și pentru a salva omenirea de la o amenințare globală, protagoniștii trebuie să lucreze împreună pentru a identifica sursa virusului și pentru a găsi un antidot. În timpul căutărilor lor, ei trebuie să facă față nu numai provocărilor științifice, dar și pericolelor geopolitice, inclusiv amenințări cu arme nucleare și rivalități internaționale.
“Romanul atrage atenția asupra pericolelor generate de cercetarea biotehnologică imprudentă, dar relevă, în același timp, puterea de adaptare și ingeniozitatea oamenilor în mijlocul haosului și al pericolelor.” – National Public Radio
Recenzii
Nu există recenzii până acum.